סרט תעדותי אישי

איך מספרים סיפור היסטורי-ביוגרפי?

יש לכם זיכרון בראש. אולי הוא רחוק ומעומעם, אולי הוא חזק ונוכח, יכול להיות שלא סיפרתם עליו לאף אחד מעולם – אך החוויה עדיין מפעמת בכם והייתם רוצים לשתף אותה. איך הופכים את הזיכרון הזה לסיפור? איך מתרגמים זכרונות אישיים, היסטוריים וביוגרפיים לכדי סיפור או סרט? איך נותנים לו עומק, גורמים לו להיות מובן ולא פחות חשוב – איך שומרים על האותנטיות של הסיפור שלכם?

 

שני פנים היוצרים סיפור שלם

לא משנה אם הסיפור שלכם עולה על הכתב, מעובד לסרט קולנוע או משמש להצגה בפני קהל – בסופו של דבר, סיפור הוא סיפור, והאופן בו תספרו אותו נכון לכל מדיה בה תבחרו. הסיפור נשען בעיקר על התוכן שבו, ואליו מתווסף מרכיב טכני, המסייע לתת לו ביטוי ומנגיש אותו. כך נוצר סיפור שלם, מלא וכזה שמתרגם את החוויה שלכם למציאות אותנטית.

מה כולל הצד התוכני?

1. ראיונות עומק

אם אנחנו רוצים ליצור סיפור נאמן למציאות, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות ראיונות עם דמויות מפתח התומכות בסיפור – דמות מרכזית, וראיונות נוספים עם דמויות המשנה. כמו כל סיפור טוב הבנוי מקווי עלילה מרכזיים והסתעפויות צדדיות, גם כאן ניתן לבחור בסיפור או מרואיין מרכזי, ולעבות את הסיפור בעזרת דמויות משנה נוספות, שתפקידן יהיה לתת זווית נוספת, העשרה לסיפור ובסופו של דבר – תמונה מלאה ושלמה.

2. מקומות מיוחדים

ממש כפי שמוזיקה פורטת על הנימים העדינים של הנפש, כך ביקור במקום נוסטלגי מציף את הלב. זה יכול להיות ביקור בשכונת ילדות, בית ישן, בית הספר, מקום מפגש נוסטלגי או כל נקודה על פני הגלובוס שגורמת לכם לחיות מחדש את הזיכרון. לפעמים אנחנו לא זוכרים פרט מסוים מהחוויה הכוללת, וכשאנחנו פוקדים את המקום בו החוויה הזו התרחשה – פתאום משהו בלב ניצת, המקום מעורר את הזיכרון הנשכח והסיפורים זורמים החוצה.

3. שימוש בתמונות

האלבומים המצהיבים שלנו מספרים סיפור. כל אלבום, כל דף בתוכו וכל תמונה המנציחה רגעים מיוחדים (או יומיומיים) נשמרים לנצח – והתפקיד שלנו, במסגרת הסיפור ההיסטורי-ביוגרפי – הוא לתרגם את התמונות לכדי סיפור. התמונות הן אמצעי מצוין להיזכר בתקופות נשכחות, באנשים חשובים שראוי להזכיר, בשלבי החיים השונים שלנו (מוסדות לימוד, תנועות נוער, חברים, בני משפחה ועוד) ובאירועים מיוחדים - כמו גם קטנים ולכאורה לא משמעותיים. המארג הזה יוצר סיפור מלא עומק.

 

מה כולל הצד הטכני (כשהופכים את הסיפור לסרט)?

 

1. אופן ההצגה

כשלסיפור יש התחלה, אמצע וסוף מוגדרים, קל יותר להציג אותו באופן כרונולוגי – מנקודת ההתחלה ועד לסיום. זו גם, לרוב, תהיה הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. עם זאת, בבואנו ליצור סרט היסטורי-ביוגרפי המאגד בתוכו כמה עשורים טובים – יש דרכים נוספים להצגת התוכן. במקום להתחיל מנקודת ההתחלה (ינקות, גיל הנעורים, צבא ועוד) – אפשר לחלק את הסיפור לנושאים מרכזיים (קריירה, משפחה, אהבה, חלומות, הגשמה, ניסיון חיים ועוד). ההצגה באופן הזה מוסיפה עניין אחר לסיפור השלם, שכן היא נותנת לנו נקודת מבט נוספת על חייו של האדם ובסיס מעניין להשוואה בין תקופות שונות.

 

2. מוזיקה

מה לא נאמר על מוזיקה? היא על זמנית, חודרת עמוק ללב וכשהיא טובה – היא פשוט טובה.

אחת הדרכים הנהדרות לספר את הסיפור שלנו, היא לשלב בתוכו מוזיקה מתאימה. הוספת פסקול מוזיקלי לחלקים נבחרים בסיפור שלכם נותן נופך נוסף לסיפור כולו והופך אותו לשלם יותר – בין אם מדובר בחלק דרמטי-מותח בסיפור, קטע מצחיק במיוחד או כזה שיהפוך להיות הרבה יותר מרגש עם המוזיקה הנכונה.

 

3. קריינות

הקריינות יוצרת אווירה בסרט ודרכה ניתן לספר סיפור. זוהי אופציה ראויה ומעניינת, באמצעותה ניתן לשתף בתחושות ולספק רקע למתרחש על המסך. למעשה, זהו לא כלי באמצעותו מתארים מה קורה במסך – אלא מה קורה "מאחוריו" – המשמעות של מה שאנחנו רואים.

 

4. העשרת הנראות והתוכן

לסרט אפשר להוסיף תמונות אותנטיות ומסמכים חשובים מהעבר המעידים על תקופות שונות - כתבות בעיתון, סרטי תיעוד ישנים של המשפחה, מכתבים, חפצים המספרים סיפור ובעצם כל פריט שמחובר לסיפור הייחודי שלכם ושל משפחתכם. השילוב בין המספר המעלה זיכרון ממקום מסוים יחד עם החפץ הקשור לזיכרון – הופך את הסיפור לאותנטי ומרגש הרבה יותר, הופך את החוויה הויזואלית לעשירה יותר ומחבר ביתר שאת את הצופים לסיפור.

כשהתוכן מונגש בצורה נעימה ומעניינת, נוצר סיפור מלא, בו כל חלק תורם לתוצר הסופי. הסיפור הביוגרפי שלכם מוכן לצאת לדרך - ואתם? מוכנים?

כשהתוכן מונגש בצורה נעימה ומעניינת, נוצר סיפור מלא, בו כל חלק תורם לתוצר הסופי. הסיפור הביוגרפי שלכם מוכן לצאת לדרך - ואתם? מוכנים?