למה חשוב לתעד?

חתן וכלה נפגשים בצהרי יום החתונה. הם מתקרבים זה אל זה לאט, מתחבקים, מתנתקים, מחייכים בהתרגשות ומתחילים לפסוע יחד אל עבר הנצח. הצלם ממהר להנציח את הרגע, ומספק להם מזכרת שתישאר הרבה אחרי ששמלת הכלה תוחזר לסטודיו. אך האם מלאכת התיעוד חשובה רק כי היא יוצרת זכרון מרגעים חשובים? או שמא יש לתיעוד ערך מוסף בפני עצמו?

נעשה לכם ספויילר קטן: יש בהחלט.

יצירת עלילה עם משמעות

אנחנו מספרים לעצמנו אינספור סיפורים. חלקם ארוכים וחלקם רק אפיזודות קטנות, אך כשאנחנו בוחרים לספר את סיפור חיינו בצורה מסודרת, אנחנו יוצרים עלילה מלאה, המורכבת מכמה זוויות מעניינות ויוצרת את הסיפור השלם. אנחנו יוצקים בו משמעות חדשה, מקבלים פרספקטיבה מרתקת על סיפור החיים שלנו ולמעשה מעניקים לעצמנו את ההזדמנות לבחון מחדש דברים מתוך נקודת מבט כוללת.

דוקו תעודי אישי

הסיפור כתיקון

רבים סוחבים על גבם סוגיות לא פתורות. העבר שלנו מורכב מאינספור כאלה, ולא עם כולם אנחנו מצליחים להשלים. כשאנחנו בוחרים לספר את הסיפור שלנו, אנחנו מקבלים הזדמנות נדירה לשתף את נקודת המבט שלנו, לפתוח צוהר אל סוגיות מורכבות, ליצור מחדש את האופן שבו היינו רוצים שיזכרו אותנו, לעשות תיקון עם העבר ולהשלים איתו.

הבנה מחודשת על עצמנו, הורינו ואפילו הדורות הבאים

מה הזהות שלנו? ממה היא מורכבת? איך מגדירים אותה? השאלות הללו, כמו גם השאלה "מי אנחנו" הולכות איתנו כברת דרך ארוכה, והגלעין למציאת התשובות מצוי בין היתר בהבנת הזהות של ההורים שלנו. ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו מבינים שלהורים יש תרומה מכובדת לעיצוב האישיות שלנו. כשהורה בוחר לספר את סיפור חייו, הוא למעשה מסייע גם לנו, הילדים, להבין את עצמנו טוב יותר – דרך החוויות שלו. הסיפור של ההורים מורכב מרצף של פרטים ביוגרפיים, אמנם, אך בין לבין מסתתרים מאבקים, תחושות, כשלונות, הצלחות ואמיתות שיסייעו לנו להבין את השקפת עולמם והאופן שבו הם מתמודדים בסיטואציות מסוימות, אך לא פחות חשוב – להבין גם את עצמנו טוב יותר.

מעבר לחשיבות של הסיפור בפני עצמו, הוא מעניק לנו הזדמנות לקבל ערך מוסף שערכו לא יסולא בפז - לרפא, לקבל משמעות ונקודת מבט חדשה ולהבין את ההורים שלנו טוב יותר